Röda dagars hämnd

Nu är baksidestexten till Stefan Hagels tredje bok Röda dagas hämnd klar:

Massaker i Roshallarna, lönnmord i Arweriska palatset. Förvirring råder på båda sidor om Smaragdhavet. Röster höjs efter röd hämnd. Semariens vita häxa förbereder ett krig mot Thyliens svarta drake.

I Galenda, där Deivon och Uinara jagar mördare och fredlösa, gäckar en gatupojke stadsvakten. En dörr glider upp, en annan stängs. Renlon sitter trångt till i lyan medan Harlon ser fram emot stridens hetta. Jeunaran och gråsystrarna söker efter den havande Tennara, men någon vet var hondraken Mawrgion har fört henne.

Vän, bundsförvant, förrädare. En blodig gryning randas i en tid då alla inte är vad de synes vara.

Efter Fred så gyllene (2012) och Flammor av vrede (2013) fortsätter nu den episka fantasyserien En saga om sorg med den tredje delen, Röda dagars hämnd, av Stefan Hagel. Författaren, född och uppvuxen i Grundsund, är utbildad socialantropolog. Till vardags arbetar han som journalist.

Boken utkommer hösten 2014.

En reaktion till “Röda dagars hämnd

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s