Att skicka in manus

Då perioden att skicka in manus till Undrentide är över för i år, och manusskörden är ganska diger (ungefär 50 manus har kommit in), märker jag att jag måste ändra instruktionerna på hemsidan, under Kontakt.

Instruktionerna lyder och börjar alltså gälla från och med nu:

———

Har du ett manus som du tycker passar vår utgivning och kan tänka dig att själv vara med i arbetet för marknadsföring av din bok, är du välkommen att skicka in:

  • En synopsis av hela ditt manus(sammanfattning)
  • Ett textprov på 20-40 sidor.
  • En kort presentation av dig själv.

Undrentide tar endast emot digitala manus. Maila till info[at]undrentide.se

Viktigt!

Döp dina filer med titel och författarnamn. Varje dokument ska också ha titel, författarnamn och mailadress i sidhuvudet.

———–

Varför detta kan man ju undra?

Jo, eftersom vi bara tar emot digitala manus och vill gärna fortsätta med det då det är snällare mot miljön, författarnas plånbok och vår brevlåda, så blir det i bland svårt att hålla isär alla manus när man har tjugo som heter ”synopsis” och lika många som heter ”textprov” – inget mer – och utan namn eller titel inuti dokumentet. Risken är att utreda vems manus som är vems tar så lång tid att vi knappt hinner läsa något.

Så om du planerar att skicka manus till oss i framtiden: Följ instruktionerna, snälla!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s